Ali psoriaza oz. luskavica vpliva na vid oz. oči?

Psoriatične spremembe se lahko pojavijo na očesnih vekah, predvsem zgornjih, ter obrveh. Dolgotrajna prisotnost psoriatičnih sprememb na vekah lahko privede do spremembe površine in roba veke, ki se lahko spodviha navznoter ali navzven. V literaturi opisujejo pri psoriatikih spremembe tudi na drugih delih očesa in so domena oftalmologov, npr:

  • nespecifično vnetje očesne veznice,
  • spremembe v očesni roženici, kot so razne zamotnitve in infiltracije, drobne razjedice . . .,
  • redka so vnetja znotraj očesnega zrkla (vnetje šarenice in ciliarnika),
  • pogostost sive mrene (katarakte) je pri psoriatikih primerljiva s tisto pri splošni populaciji.

V primeru zdravljenja psoriaze s PUVA terapijo, kar pomeni uživanje psoralen tablet in obsevanja z UVA žarki, je velikega pomena, da psoriatik nosi ustrezna zaščitna očala takoj po užitju psoralena in še 24 ur po terapiji.

.

X