Vprasanje:  Nekje sem zasledila, da se luskavico zdravi tudi z nekakšnimi ribicam, ki naj bi pojedle oluščeno kožo po telesu, zanima me ali to drži, kje izvajajo takšno zdravljenje in vse ostale podrobnosti, če imaste kaj informacij o tej temi? Kljub temu, da to zdravljene verjetno ni medicinsko preverjeno, bi vam bila zelo hvaležna za katero koli informacijo! Najlepša hvala!                                                                                                                                                                                                                                  

Odgovor: Spoštovani, zdravljenje z ribicami, ki se hranijo z zaroženelo kožo z žarišč in baje ob tem s svojimi izločki v slini (encimi) pripomorejo k zmanjšanju vnetnih reakcij, se baje izvaja tudi v Sloveniji. Podatka, kje to izvajajo, nimam. Lahko vam potrdim le misel, ki ste jo že sami zapisali – gre za znanstevno nepreverjeno metodo. Brez dvoma pa je tudi ta metoda, ne glede na uspešnost, le “simptomatska”, torej zdravi le znake obolenja, ne pa vzroka. kar velja tudi za ostala klasična zdravljenja luskavice. Glede higiene ob izvajanju takšnega postopka ter morebitnega prenašanja določenih nevarnih bolezni med posamičnimi pacienti (preko ribic – v mislih imam hepatitis B, C, HIV…), pa imam zelo resne dvome. Lep pozdrav
mag. Metka Adamič

.

X