Kako pogosto obolevajo za psoriazo otroci?

Za psoriazo najpogosteje zbolijo ljudje v življenjskem obdobju med 15. in 40. letom. V otroškem obdobju je psoriaza redka.

Z raziskavami so dognali, da le 10% psoriatikov dobi prve kožne spremembe pred 10. letom starosti, po drugi strani pa kar 58% pred 30. letom starosti. Izjemoma se zgodi, da zboli za psoriazo dojenček, star nekaj tednov, čeprav so v literaturi opisani tudi taki primeri. Vsekakor predstavlja psoriaza v otroškem obdobju tako za otroka, njegove starše kot tudi za bližnjo okolico (sorodnike, sošolce, prijatelje, učitelje …) veliko preizkušnjo.

Malemu bolniku in njegovim staršem se je potrebno v dermatoloških ambulantah še posebej posvetiti in jim razložiti naravo in potek obolenja, možnosti zdravljenja, provokatorje bolezni in jih spodbuditi, da se naučijo s psoriazo živeti in spopasti.

.

X