Za bolnike z luskavico je morsko okolje zelo priporočljivo saj ugodno vpliva na njihovo bolezen. Čeprav je sončenje lahko za luskavico zelo koristno, se je vsekakor treba prej primerno zaščititi in biti pozoren na spremembe.

Pri sončenju se držite vseh splošnih napotkov, ki jih priporočajo dermatologi. Sonce je najbolj nevarno med 11. in 15. uro, saj je takrat najmočnejše in ta čas dermatologi izpostavljanje soncu odsvetujejo. Priporočljivo je, da se izven tega časa sončite postopno v 10 minutnih intervalih in na predelih kjer nimate luskavice uporabite zaščitni faktor 15 ali 20. Po vsakem kopanju in sončenju se vedno namažite z negovalnim sredstvom.

Primerno si zaščitite tudi obraz in po možnosti si nadenite sončna očala. Vsak naslednji dan lahko sončenje podaljšate za 30 sekund do 1 minute, če vaša koža to dobro prenaša. Pri naravnem sončenju namreč niste pod zdravniškim nadzorom, kot ste pri fototerapiji in morate biti še posebej pazljivi. Zelo pomembno je, da vas sonce ne opeče, saj bi to lahko luskavico še poslabšalo. Tudi rahle ali blage opekline lahko povzročijo draženje kože in sprožijo nov izbruh luskavice. Osebe s svetlejšo poltjo so v še večji nevarnosti, saj so bolj izpostavljene tveganju za nastanek opeklin in nevarnih oblik kožnega raka melanoma. Vsekakor je priporočljivo, da s sončenjem ne pretiravate. Bodite pozorni tudi na vsa pigmentna znamenja ali kakšne novo nastale spremembe na koži, ki bi bile lahko povezane z izpostavljanjem sončnim žarkom. Možna je tudi kakšna reakcija v povezavi z vašimi zdravili, ki lahko zvišajo občutljivost na sončno svetlobo. V tem primeru se soncu raje skušajte izogniti. Če se zgodi, da vas sonce opeče, si lahko pomagate s hladnimi obkladki, kopelmi ali blagimi vlažilnimi kremami. V primeru močnih opeklin ali bolečih novih izbruhov luskavice je najboljše, da obiščete zdravnika.

Sonce ni koristno le za luskavico ampak v našem telesu pripomore tudi k proizvodnji vitamina D. Ta pomaga zmanjšati pojav luskavice po celem telesu, pri zdravljenju pa je vitamin D del standardne terapije. To je edini vitamin, ki ga s pomočjo obsevanja z ultarvijolično svetlobo, naše telo lahko proizvede samo. Ker pospešuje absorbcijo kalcija in fosfatov v telesu, je koristen za zdrave in močne kosti in zobe ter za krepitev našega imunskega sistema. Varoval naj bi nas tudi pred vnetji in celo rakom. Visoke ravni vitamina D naj bi imele zaščitni učinek in zmanjševale tveganje za razvoj multiple skleroze. Obolelim za luskavico naj bi omenjenega vitamina primanjkovalo, še posebej v hladnejših mesecih. Takrat si lahko pomagajo z določeno prehrano, ki prav tako vsebuje vitamin D. To so na primer mastne ribe (sardine, losos, tuna), ribje olje, jajčni rumenjak, telečja jetra, mleko in mlečni izdelki. Znano je torej, da lahko luskavico zdravljenje z naravno svetlobo bistveno izboljša. Za zdravljenje zmerne do hude oblike luskavice pa vam običajno dermatolog predpiše obsevalno zdravljenje z umetnimi viri ultravijolične (UV) svetlobe, imenovano fototerapijo. Trenutno sta na voljo dve vrsti fototerapije. UVB in UVA s psoralenom (PUVA) obsevalna zdravljenja. UVB terapija se izvaja trikrat do petkrat na teden točno določen čas. Večina bolnikov potrebuje ponavadi 20 do 30 obsevanj, kar traja dva do tri tedne, da so vidna izboljšanja. Druga oblika PUVA je fotokemoterapija, kjer uporabljajo umetni vir UVA žarkov z dodatkom fotosenzibilizatorja (psoralena). Ta naredi kožo bolj občutljivo za valovno dolžino svetlobe. Ponavadi je tudi teh terapij potrebnih 20 do 30 in se izvajajo štirikrat na teden. Za njo se odločijo, kadar se topikalna zdravila in UVB terapije pri nekaterih bolnikih izkažejo za neučinkovite. S PUVA terapijo lahko dosežejo celo 80-odstotno izboljšanje videza kože, z UVB terapijo pa 50 do 70 odstotno izboljšanje. Fototerapije ponavadi izvajajo med oktobrom in majem, ko je manj naravnih virov UV žarkov.

Pripravila in prevedla: Snežana Malenović

Viri:

  • Roth, E.: Sun and psoriasis: The benefits and risks (online). (citirano: 14. 1. 2015). Dostopno na internetu na naslovu: http://www.healthline.com/health/psoriasis/benefits-and-risks-of-sunlight#1
  • Adamič, M.: Luskavica in sonce (online). (citirano: 14. 4. 2011). Dostopno na internetu na naslovu: http://www.viva.si/Strokovnjaki-odgovarjajo/5182/Luskavica-in-sonce
  • Ezdravje.com: Koliko vitaminov poznamo? Vitamin D (online). Dosptopno na internetu na naslovu: http://www.ezdravje.com/zdravje-in-dobro-pocutje/vitamini-in-minerali/vitamini/koliko-vitaminov-poznamo/?s=3
  • Aktivni.si: Je vitamin D čudežno zdravilo? (online). (citirano: 22. 6. 2010). Dostopno na internetu na naslovu: http://www.aktivni.si/zdravje/preventiva/je-vitamin-d-cudezno-zdravilo/
  • Pozitivke.net: Imate simptome pomanjkanja vitamina D? (online). (citirano: 2. 9. 2013). Dostopno na internetu na naslovu: http://www.pozitivke.net/article.php/Bolezen-Pomanjkanje-Vitamin-D-Simptomi/print
  • Južnič Sotlar, M.: Zdravljenje luskavice je odvisno od vrste in težavnosti luskavice (online). (citirano: 13. 9. 2011). Dostopno na internetu na naslovu: http://www.viva.si/Ko%C5%BEne-bolezni-Dermatologija/7387/Zdravljenje-luskavice-je-odvisno-od-vrste-in-te%C5%BEavnosti-luskavice
  • Psoriaza.si: Sistemska zdravila (online). Dostopno na internetu na naslovu: http://www.psoriaza.si/Home/Zdravljenje-in-nega/Sistemska-zdravila.aspx
  • Bhatia, J.: Psoriasis and the sun (online). (citirano: 7. 10. 2012). Dostopno na internetu na naslovu: http://www.everydayhealth.com/psoriasis/living-with/psoriasis-and-sun/
X