Psoriaza v zimskem času

V zimskem času lahko pri večini ljudi s psoriazo pride do poslabšanja stanja. Na to vplivajo mrzel zrak, suho ozračje v prostorih zaradi kurjave in manj sončnih žarkov. Ker je dan pozimi krajši in hladnješi, se ven odpravimo manjkrat in za krajši čas. In tudi ko zapustimo dom, se ponavadi oblečemo od glave do pet in s tem onemogočimo prodor še tistim redkim žarkom do kože. Zaradi manjše izpostavljenosti sončnim žarkom pozimi se zmanjša tudi nivo vitamina D v telesu. Vitamin D pa je potreben za obnovo kožnih celic in nadzor imunskega sistema. Nižje temperature in suh zrak povzročata izsuševanje kože in s tem se poveča njena občutljivost in srbenje. Ker pa je zimski čas tudi čas prehladov in grip, lahko na poslabšanje vpliva padec imunskega sistema.

Za izboljšanje stanja ali vsaj nadzor nad njegovim poslabšanjem strokovnjaki svetujejo naslednje:

1.Uporabljajte vlažilec zraka. Zaradi kurjave je zrak v domovih in pisarnah izredno suh, kar ne vpliva dobro na vašo kožo. Zato je priporočljivo, da ga imate tako doma kot v pisarni. Če nimate pri roki vlažilca zraka, lahko na radiator položite mokro brisačo ali posodo z vodo kar bo imelo podoben učinek.

2.Ne izpostavljajte se dolgim kopelim in tuširanju z vročo vodo. Ta še dodatno dehidrira vašo kožo. Privoščite si rajši krajšo toplo kopel z ovseni kosmiči, ki jih daste v nogavico in potopite v vodo. Ovseni kosmiči v stiku z vodo proizvedejo želatini podoben sloj, ki hkrati zaščiti in navlažil vašo kožo. Kožo tudi zmehča in omogoči lažjo odstranitev lusk. Kopeli lahko dodate kakšno eterično olje, ki blagodejno vpliva na vašo kožo.

3.Kožo redno vlažite z losjoni oziroma hranilnimi in mastnimi kremami za telo. Zaradi suhega zraka  znotraj in hladnega zunaj, naša koža v zimskem času potrebuje več vlaženja in nege. Uporabljajte naravna mazila s primernim ph-jem.

4. Izogibajte se stresnim situacijam. Ker je zimski čas tudi čas praznikov, lahko ti dogodki posameznikov povzročijo dodatni stres in s tem poslabšanje stanja. Priporoča se ukvarjanje z jogo, meditacijo, masaže, redno dnevno telesno aktivnost in gibanje na zraku.

5.Pijte dovolj vode, da hidrirate telo še od znotraj in zaužite več hrane, ki je bogata z omega 3 maščobnimi kislinami. Med njimi so sončnična, bučna semena, mandeljni, lešniki, ribje olje, ki lahko pomagajo ohranjati zdravo kožo.

6.Nosite oblačila iz naravnih materialov, kot sta bombaž in bambus. Izogibajte se oprijetim oblačilom, ki povzročajo nenehno drgnjenje kože. Ko se odpravite na zrak, se zavijte v mehak šal, povezite kapo na glavo in nadenite rokavice. Zaščitite predele, kjer se pojavljajo znaki psoriaze. Prav tako se ne oblečite pretoplo, da bi to povzročilo potenje, ki lahko poslabša stanje.

7.Izogibajte se alkoholnim pijačam in kajenju. Alkohol dehidrira vaše telo, kar lahko povzroči poslabšanje vašega stanja. Po nekaterih raziskavah naj bi uživanje tobaka vplivalo na poslabšanje psoriaznega obolenja.

8.Z medicinskega vidika pa se lahko v zimskem času poslužite tudi fototerapiji za izboljšanje stanje vaše kože. Pri fototerapiji gre za predpisano izpostavljanje ultravijolični svetlobi določene dolžine (UVB svetloba je boljša), ki pomagajo pri obnovi kožnih celic.

Viri:

1.Peter Jaret: Tips for winter psoriasis, (online). (2.10.2015). Dostopno na internetnem naslovu: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/features/winter
2.Psoriasis in fall and winter: 7 answers to frequently asked questions. (online). (28.10.2017). Dostopno na internetnem naslovu: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/psoriasis-fall-winter#3
3. 9 tips for surviving the winter with psoriasis, (online). Dostopno na internetnem naslovu: https://www.skintolivein.com/psoriasis/article/9-tips-for-surviving-the-winter-with-psoriasis/
4.Frequently asked questions: psoriasis in spring, summer, fall and winter, (online). Dostopno na internetnem naslovu: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis/faqs/weather
5.Luskavica: Top 10 vzroki, sprožilci in zdravljenje, (online). (februar 2019).  Dostopno na internetnem naslovu: https://sl.onlinemedicineinfo.com/psoriasis-top-10-causes-80335
6.uredništvo: Luskavica-kožna bolezen, ki ni nalezljiva, (online). (26.6.2011). Dostopno na internetnem naslovu: https://www.zdravje.si/luskavica
7. Dennis Thompson jr.: 5 ways to soothe psoriasis this winter, (online). (1.3.2014). Dostopno na internetnem naslovu: https://www.everydayhealth.com/psoriasis/living-with/managing-psoriasis-in-winter/

 

X