PSORIAZA V POLETNEM ČASU 1

Možno je, da se simptomi luskavice v poletnem času zmanjšajo, ker se psoriaza pozitivno odziva na naravno ultravijolično svetlobo. Sončne dni imamo tudi pozimi, vendar takrat žarki niso tako močni in kožo zakrivamo z debeli zimskimi oblačili. V poletnih mesecih pa je več naše kože izpostavljene svetlobi (Bailey, 2015). Za ljudi s psoriazo ima poletje lahko dva učinka. Vlažnost v zraku in sončni žarki pomagajo pomiriti simptome, a hkrati lahko klor v bazenih in klimatske naprave kožo dodatno izsušijo in povzročijo izbruhe (Theobald, 2019). Vi sami najboljše veste, kako se vaša koža odziva na sončno svetlobo. Veliko ljudi meni, da dejansko pomaga pri simptomih psoriaze, medtem ko drugi menijo, da je ravno nasprotno (Simon, 2019).

PRIVOŠČITE SI SONCE

Luskavica se pojavi, ker vaša koža proizvaja nove kožne celice veliko hitreje kot običajno. UVB žarki sončne svetlobe so povezani z upočasnjevanjem rasti kožnih celic (Simon, 2019). Sonce je glavni razlog, da se simptomi luskavice poleti izboljšajo. A tudi sončne žarke morate izkoristiti po pameti. Soncu se izpostavljajte postopoma. Predolgo sončenje, ki lahko povzroči opekline, vam bo stanje luskavice poslabšalo, saj opekline poškodujejo kožo in lahko povzročijo razvoj novih kožnih ploščic. Prav tako je škodljiv za dolgoročno zdravje vaše kože in povečuje tveganje za kožnega raka v poznejšem življenju (Simon, 2019). Če boste soncu izpostavljeni dlje časa, na kožo, ki ni prizadeta zaradi luskavice, nanesite sončno kremo. Izbirajte med kremami namenjenimi občutljivi koži, ker je manjša možnost za reakcijo na njo (Jaret, 2014). Kako boste preprečili sončne opekline? izberite mineralno zaščito pred soncem, ki vsebuje cink ali titanov dioksid (te mikroformulirane kovine delujejo kot pregrada, tako da odsevajo sončne žarke), zaščitite lasišče tako, da si nadenete klobuk, nosite ohlapnejša oblačila, zaščitne majice za plavanje če se boste na plaži preživeli dlje časa (Theobald, 2019). Sončna svetloba pomaga telesu, da ustvari vitamin D, ki ima v telesu veliko pomembnih funkcij. Vitamin D se pojavlja naravno v nekaterih živilih, vendar oseba potrebuje sončno svetlobo za večino dobave vitamina D. Za ljudi s psoriazo naj bi bilo značilno pomanjkanje vitamina D. Vendar ni jasno, ali povečan vnos vitamina D pomaga izboljšati simptome psoriaze ali je izboljšanje posledica sončne svetlobe, ki koristi imunskemu sistemu (Johnson, 2019).

PLAVAJTE

Namakanje v vodi pomaga pri rehidriranju suhih luskastih lezij na vaši koži,  vendar je lahko potop v ocean še bolj koristen kot potopitev v kad (Theobald, 2019). Plavanje, še posebej v slani vodi, pomaga odstraniti odmrlo kožo in izboljša izgled luskavice. Kljub temu lahko slana in klorirana voda kožo izsušita in povzročita luskavost (Jaret, 2014). Klor je kemikalija, ki lahko povzroči draženje in dodatno osuši že suho kožo, ki običajno spremlja luskavico. Vendar pa veliko ljudi ugotavlja, da jim bazen ali vroča voda pomaga zmehčati in očistiti trda območja in omogoči lažje luščenje. Potrebno se je zavedati, da zelo topla voda ali dolgo namakanje v vroči kadi, lahko poveča srbenje in draženje. Najboljši način, da se izognete temu draženju je, da se čimprej stuširate po uporabi bazena ali vroče kopeli. Po tuširanju na kožo nanesite vlažilni losjon. Če imate odprte rane, potem se kopanju izognite (Psoriasis in spring, summer, fall and winter, 2019).

OSTANITE HLADNI

Vročina povzroča potenje. Le to lahko poslabša psoriazo na predelu obraza in lasišča. Seveda se potenju lahko izognemo z klimatsko napravo. A morate biti previdni. Konstantna izpostavljenost klimi bo izsušila vašo kožo in poslabšala stanje. Zato po daljši izpostavljenosti klimi, kožo izdatno navlažite (Jaret, 2014). Doma je lahko vlažilec učinkovita oblika zdravljenja. Klimatska naprava bo posušila zrak, vlažilnik pa ohlaja brez tega neželenega stranskega učinka (Simon, 2019). Potenju se lahko vsaj malo izognete tudi s tem, da nosite lahka oblačila, ki dihajo. Oprijeta oblačila sploh v teh vročih dneh povzročijo dodatno drgnjenje kože, ki povzroči poslabšanje luskavice (Jaret, 2014). Ob vročih poletnih večerih prija hladen koktajl ali kozarec piva. Izogibajte se pitju prevelike količine alkohola, ki izsuši telo in si privoščite veliko vode ali naravnih sokov. Nekatere vrste zdravil za zdravljenje psoriaze imajo lahko slabo reakcijo na določene vrste alkohola (Theobald, 2019). Najpomembnejše pa je, da se v teh poletnih dneh izogibate stresa. Privoščite si počitnice, pustite službene zadeve za sabo. Zadihajte, sprostite se v morju, v gorah ali pa doma pri urejanju vrtička. Namenite poletne mesece regeneraciji telesa in duha.

Poletje je čas, ko veliko časa preživimo zunaj stanovanjskih zidov, čas za druženje s prijatelji in za uživanje sončnih žarkov. Če imate psoriazo, je pomembno, da poskrbite in poskušate preprečiti večje izbruhe bolezni. To ne pomeni, da morate zato poletje preživeti zaprti v hiši. Uživanje v poletnem soncu je super možnost, da nadzorujete simptome psoriaze. A le dokler boste upoštevali nasvete, kako poskrbeti za svojo kožo v poletnem času (Bailey, 2014).

Nina Pahor

VIRI.

  1. Theobald Mikel: 6 ways to control psoriasis in the summer. Dostopno na internetni strani: https://www.everydayhealth.com/psoriasis/living-with/ways-to-soothe-psoriasis-summer/#maximize-fun-and-minimize-flares(citirano 9.7.2019).
  2. Jaret Peter: Summer tips for psoriasis, 2014. Dostopno na spletni strani: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/psoriasis-in-spring-and-summer(citirano 9.7.2019).
  3. Johnson Jon: Is the sun good or bad for psoriasis? 18.6.2019. Dostopno na internetni strani: https://www.medicalnewstoday.com/articles/320231.php(citirano 9.7.2019).
  4. National Psoriasis Foundation: Psoriasis in spring, summer, fall and winter. Dostopno na internetni strani: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis/faqs/weather (citirano 9.7.2019)
  5. Bailey Eileen: Managing psoriasis in the summer, 6.5.2014. Dostopno na internetni strani: https://www.healthcentral.com/article/managing-psoriasis-in-the-summer (citirano: 10.7.2019).
  6. Bailey Eileen: The relationship between weather and psoriasis (19.11.2015). Dostopno na internetni strani: https://www.healthcentral.com/article/the-relationship-between-weather-and-psoriasis (citirano 10.7.2019).
X