Za odgovor na omenjeno vprašanje smo prosili predstojnico oddelka za transfuziologijo SB Celje, dr. Marijo Major-šunjeverič.

Bolnike z luskavico po pravilu zavrnejo kot krvodajalce. Raziskave zadnjih let kažejo, da sodi luskavica med avtoimuna obolenja. To so obolenja, za katera je značilna zmanjšana ali izguba tolerance do lastnih snovi t.i. antigenov. Proti njim tvori telo avtoprotitelesa. Preden bolniku transfundirajo dajalčevo kri, opravijo preiskave o kompatibilnosti dajalčeve in prejemnikove krvi. Pri avtoimunih obolenjih so lahko te preiskave motene. Drugi pomemben razlog za zavrnitev dajalca je, prejemanje nekaterih zdravil. Za zdravljenje težjih oblik luskavice uporabljamo zdravilo Neotigason, ki je teratogeno oz. povzroča hude okvare ploda, če ga uživa nosečnica. Kri dajalca, ki prejema omenjeno zdravilo, predstavlja nevarnost za nosečnice, če potrebujejo transfuzijo. Zdravnik trasfuziolog se lahko glede na anamnezo, klinični pregled in laboratorijske preiskave tudi individualno odloči o primernosti psoriatika za krvodajalca.

.

X