VPRAšANJE  Ali zdravljenje s tabletami, ki vsebujejo učinkovine ribic Garra Rufa, pomaga? Kako? Sama sem se pričela s terapijo pred enim tednom, trajala naj bi 7 mesecev (10 tablet dnevno).Za tablete sem izvedela v prilogi Ona. Največji problem je lasišče, saj je močno razdraženo ter zelo srbi. Poleg terapije z tabletami nadaljujem zdravljenje s salicilnim oljem ter izdelki Psoren.Za trdovratnejše plake po telesu uporabljam Elocom ter Diprosalic. Stara sem 18 let. Ali je zdravljenje s injekcijami zdravila Raptiva v Sloveniji možno?

Odgovor: Spoštovana, glede zdravljenja z najprej omenjenimi tabletkami vam zagotovo ne morem kompetentno odgovoriti. Omenjene tablete pri nas namreč niso registrirane za zdravljenje luskavice in v zvezi s tem v meni dostopni strokovni literaturi doslej nisem uspela zaslediti nobenega resnega prispevka. Sicer vidim, da se zdravite na klasičen način, z mazanjem s kortikosteroidnimi mazili. Upam, da vaše zdravljenje vodi dermatolog. Imunomodulatorno zdravilo, ki ga omenjate (Raptiva), pa se tudi pri nas trenutno uradno uveljavlja in dermatologi upamo, da bo kmalu na voljo določenim bolnikom z zmerno obliko luskavice. Ker pa je zelo drago, bo o tem, kdo se bo njim lahko zdravil, najverjetneje odločala strokovna komisija, sestavljena iz več dermatologov. Lep pozdrav
mag. Metka Adamič

.

X